Bat Guano

Gün olmuyor ki yeni bir şeyler öğrenmeyelim ve bu sefer öğrendiğim yeni ilginç durumlardan bir tanesini daha sizlerle paylaşmak istedim. Bizlerin dışladığı, hor gördüğü yarasalar oldukça değerli imiş ve hatta Amerika yarasalara özel evler dahi yaptırıyormuş…

Konuya biraz masalsı başlamış olsam da asıl anlatmak istediklerime gelecek olursam yarasaların dışkılarının yani yarasa dışkısının, orjnal ismiyle bat guano gübresinin oldukça değerli olduğunu belirtmem gerekecek. Tarımda verimi %100 artıran bat guano, kilosu 5 dolar ile 25 dolar arasında alıcı bulabiliyor ve bu durum da bat guano açısından Amerika’nın gösterdiği hassasiyeti sanıyorum ki ortaya koyuyor.

Yarasa dışkısından oluşan Bat guano, dışkının doğal yollardan mikroorganizmalar tarafından en küçük yapı birimine kadar ayrıştırılması ile oluşuyor ve tamamen organik yapısı sebebiyle organik tarımda kullanım alanı buluyor. Toprakta su filtresi görevini üstlenerek, sulamayı da azaltan bat guano; tüm dünyada yaygın olarak kullanım alanı bulmaya başladı.

Fakat giderek azalan bat guano rezervleri, yeni bat guano rezervi arayışına itiyor kişileri, kurumları ve ülkeleri… Bu sebeple Amerika, çeşitli eyaletlerinde Bat Guano Rooms ismiyle yarasa evleri kurdurmaya devam ediyor. Ülkemizde ise tarım hep ikinci planda kaldığı için her zamanki gibi bat guano hakkında sadece özel kurumların minik çabaları ile yol alabiliyoruz.

Bu firmalardan birisi olan Makrobat firması Genel Müdürü Evren Kınlı, konu hakkında çeşitli bilinçlenme çalışmaları sürdürdüklerini fakat yeterli ilgiyi göremeselerde olumlu gelişmeler yaşandığını belirtiyor. Umarım ki artık teknolojinin de devrede olduğu fakat bu gibi küçük noktaların da atlanmadığı bir tarımsal süreç yaşayabiliriz…

Bat guano hakkında daha detaylı bilgi almak için http://www.makrobat.com adresini ziyaret edebilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s