Popüler cihazların isimleri nereden geliyor?

iPod’dan ThinkPad’e, Firefox’tan BlackBerry’ye: Yazılım ve cihazların isimlerinin altında yatanlar:

ipodiPod

Apple, geliştirdikleri yeni bir cihaza isim bulmak için Vinnie Chieco isimli bir reklam uzmanı ile birlikte çalıştı. Birçok noktayı aklından geçiren Chieco, ürünün bir prototipini gördükten sonra 2001: A Space Odyssey filmindeki bir söz öbeği aklına geldi: “Open the pod bay door, Hal!”. Ardından Mac’lerle bu cihazın arasında bir bağlantı kurulacağını da bildiğinden başına i ekleyen Chieco, böylece iPod’a ismini vermiş oldu.

blackberryBlackBerry

Kanada’lı Research in Motion, 2001 yılında geliştirdiği yeni kablosuz e-mail cihazına isim bulabilmek için Lexicon Branding firmasından yardım istedi. Aradan geçen zamanda cihazın tuşlarına dikkat Lexicon ekibi, bu küçük tuşların dizilişini çileğe benzetti. İngilizcesi Strawberry olan çileğin berry’sini alan yeni cihaz, siyah olması dolayısıyla da başına black sfatını aldı ve bugün dünya genelinde özellikle iş dünyasının büyük ilgi gösterdiği BlackBerry’nin ismi böylece meydana gelmiş oldu.

firefoxFirefox

Mozilla, Firefox’tan önceki web tarayıcısı Firebird olarak biliniyordu; ancak bir diğer açık kaynaklı projesiyle aynı ismi taşımasından dolayı Firebird isminin değişmesi gerekiyordu ve ardından Mozilla ekibi, web tarayıcısına Firefox adını verdi. Mozilla’ya göre Firefox ismi hem kulağa hoş geliyor, hem de bir benzeri yazılım pazarında bulunmuyor.

windows_7Windows 7

Windows 7’nin ismini nasıl aldığı konusundaki tartışmalar halen devam ediyor. Microsoft neden yeni Windows’una Vista ya da XP gibi isim bulmak yerine 7 rakamını uygun gördü? Microsoft’tan Mike Nash’in ifadesine göre yeni Windows, dağıtımı yapılacak 7. Windows serisi olacağından 7 rakamını almış durumda.

thinkpadThinkPad

1992 yılında sahneye çıkmaya başlayan notebook’lar bugün itibariyle artık masaüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında ciddi bir alternatif olarak öne çıkıyor. IBM’in bilgi işlem grubu ekibi, üretilen notebook’ların basit bir yapıda olmasını istiyordu. ThinkPad ismi de bir bakıma bu basitliği simgeliyordu. Bugün için ThinkPad notebook’ların dağıtımını Lenovo üstlenmiş durumda.

red-hat-linuxRed Hat Linux

Linux’un Red Hat ismini almasında birkaç etken söz konusu. Red Hat Linux’un isminin meydana gelmesindeki en önemli sebeplerden biri ‘Red’ yani kırmızının Batı tarihinde kurtuluşun bir simgesi olarak görülmesiydi. Bunun yanında Ewing’in okul yıllarında büyük babasının fötr şapkasını giyinmesi de ‘Hat’ yani ‘şapka’ kelimesini ortaya çıkardı ve Red Hat böylece ortaya çıkmış oldu.

mac-osMac OS X

Apple’ın popüler Mac işletim sistemindeki X rakamı, onuncu işletim sistemi olması dolayısıyla 10 anlamına gelen bir roma rakamını üzerinde taşıyor. Bunun yanında işletim sistemlerini ilginç kılmak için büyük kedilerden esinlenen Apple, Panter’den Kaplan’a Puma’dan Jaguar’a kadar birçok ismi pazarlama stratejisinde kullanmayı tercih etti. Mac OS X’in 10.6 sürümü de bu bağlamda Leopard ismini aldı.

wikipedia1Wikipedia

WikiPedia’ya göre WikiPedia ismi, Wiki (herkesin katkılarıyla gelişen ve yine herkesin erişimine açık olan web sayfaları) ve encyclopedia’nın(ansiklopedi) pedia’sından geliyor.

androidAndroid

2005’lere doğru gizlilik pelerini altında çalışan ve mobil telefonlar için yazılım geliştiren Android isimli bir şirketi satın alan arama devi Google, böylece G1 telefonuyla iPhone’un karşısına da çıkmayı bildi.

Kaynak: Chip Online

Reklamlar

Popüler cihazların isimleri nereden geliyor?” üzerine 2 yorum

  1. Wanted wonderful article, Adria! I appreciate the Wordle guidelines.
    ..I needed scoured the world wide web before without witnessed whatever as cool seeing that Wordle.
    Also, I’m grateful you actually involved the benefits to focus on key terms all through…as essay publishing advancement plus advertising is the ideal an opportunity to control extra niche market key words.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s