OpenOffice.org 3.0.0 Çıktı, Ücretsiz İndirin

Çeşitli yazılar, sunular, kitaplar, ödevler, hesaplama sayfaları ve bunun gibi birçok işleri yapmak için başvurduğumuz ofis yazılımlarının en ucuzu OpenOffice.org, en gelişmiş haliyle dünyaya sunuldu. 3.0.0 sürüm bitimi, Beta sürümü ile yolculuğuna başlayıp RC4 sürümüne kadar kararlı hale getirilme aşaması uzunca bir süreçte tamamladı. Özgür yazılım ağının durmadan çoğaldığını gözlemlediğimiz şu günlerde böylesine gelişmiş bir ofis yazılımını hiçbir bedel ödemeden kullanabilmenin keyfini çıkartın.

Geçmişe Yolculuk

2000’li yıllardan itibaren gelişmiş şehirlerin okulları başta olmak üzere birçok okullarda bilgisayar eğitiminin yaygınlaştırılmasıyla birlikte Türk gençliği ofis yazılımı alanında ilk olarak Microsoft Office ile tanıştırıldı. Akabindeyse biz bile OpenOffice.org diye bir ofis yazılımın var olduğunu mezun olduktan seneler sonra öğrendik. Şimdi yüzlerce dolar lisans parası ödeyip bir ofis yazılımı sahibi olmak yerine, 45 dakika sonra (1Mbit’de yaklaşık indirme süresi) tamamen yasal ve ücretsiz yazılımın sahibi olabiliyoruz.

Her şey bir kenara, OOo (kısaltma: OpenOffice.org) kendi içerisinde birçok devrimler yaparak özgürlük alanını genişletti. Bundan önce var olan sürümlerinde yalnızca Windows ve Linux düzlemlerinde çalışabiliyorken, en son sürümü 3.0.0 ile bu aileye Mac’i de eklendi. Böylelikle Mac kullanıcılarıda ücretsiz bir OOo’ya sahip oldu. Tabii tüm süreçte şu anda ayrıntılarına giremeyeceğimiz kadar yüzlerce gelişmeler oldu.

Şu sıralar gündemden düşmeyen ve uzun bir yol kat etmiş olan ulusal işletim sistemimiz Linux Pardus’un tüm okullarda öncelikli işletim sistemi olarak kullanılması yönünde çalışmaların hızlandırılmasını canı gönülden istiyor ve bekliyoruz. Çünkü hem kendimizin geliştirdiği ücretsiz işletim sistemi. Hem de içinde OpenOffice.org dahil olmak üzere birçok ücretsiz yazılımla birlikte kurulan bir işletim sistemi.

OpenOfice.org 3.0.0 Nitelikleri

Bu ofis yazılım paketi yardımıyla başta metin, sunu, kitap vb. belgeler hazılayabilir, Microsoft Office yazılımıyla oluşturulmuş dosyaları açabilir, düzenleyebilir ve yine Microsoft Office’in tanıyacağı biçimde kaydedebilirsiniz. OOo paketini açtığımızdaysa karşımıza farklı işlerde kullanabileceğimiz 6 adet yazılım çıkıyor. Bunlar;

Metin ve HTML düzenlemeleri yapabileceğimiz “Writer” yazılımı
Excel tarzında bir uygulama olan “Calc” yazılımı
Veritabanı istemi yapılan “Base” yazılımı
Sunumlar hazırlamanıza yardım eden “Impress” yazılımı
Formülleri düzenleyebileceğiniz “Math” yazılımı
Çizimler hazırlamada yardımcı olabilecek “Draw” yazılımı

Şimdilik İngilizce olarak kullanmak zorunda kalacağımız OpenOffice.org 3.0.0’ın Türkçe dil desteği en kısa zamanda OOo Türkiye tarafından hazırlanacaktır.

OpenOffice.Org 3.0.0 İndir

Windows için indirin.

Linux için indirin.

Mac için indirin.

OpenOffice.org 3.0.0 Ekran Görüntüleri

Writer

CalcBase


Draw


Impress


Math


Www.Blicca.Com

Reklamlar

OpenOffice.org 3.0.0 Çıktı, Ücretsiz İndirin” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s