Wikipedia’nın Kitabı Basıldı

Özgür ve online ansiklopedi Wikipedia’nın Almancası kitap yapıldı. Peki online hali dururken basılı bir Wikipedia sözlüğe gerçekten gerek var mı?

Almanlar sonunda bunu da yaptı! En önemli özelliği online olması ve kolayca değiştirilebilirliği olan özgür ansiklopedi Wikipedia‘yı 1. hamur kağıdın içine hapsettiler. Bertelsmann adlı yayınevi, Almanca Wikipedia’nın tam 992 sayfalık basılı sürümünü yayınlayarak 19,95 Euro fiyatla satmaya başladı.

Yazarlara Karınca Duası

Üstelik kitap başına 1 Euro Wikimedia Vakfı‘na gitse de, GNU-FDL lisansı altında bulunduğu için Wikipedia’nın kitabının basılmasında yazarlara herhangi bir ödeme yapılmadı. Sadece son otuz sayfada, kullanılan yazıların yazarlarına mümkün olan en küçük fontta isim olarak yer verildi. Toplam 50.000 anahtar kelime ve 1.000 görsel içeren basılı Wikipedia’da 20.000 konu bulunuyor. Ansiklopediden çok bir sözlük işlevi gören kitaptaki çoğu açıklama birkaç kelimeden oluşuyor.

Ne Gerek Vardı?

Esas sorun ise, Wikipedia‘nın basılı ve sadeleştirilmiş haline gerek olup olmadığı. Metin içerisinde arama ve düzenleme seçeneklerinin bulunmadığı bir Wikipedia’ya kim ve neden ihtiyaç duyar? Üstelik bu Almanların ilk denemesi değil; 2005 yılında Zenodot adlı başka bir yayıncı, Wikipedia’yı yine basılı hale getirmiş ancak hiç talep görmediği için proje yarım kalmış. Merak edenler, Bertelsmann‘ın GPL lisanslı Wikipedia sözlüğünü buradan indirebilir.

:: SDN’nin de kitabı çıkar mı?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s