Dikkat !Blog Yazılarınız Yüzünden Tutuklanabilirisiniz

Bloglar, ya da diğer adlarıyla İnternet/Web günlükleri kullanıcıların kendi köşe yazarlıklarını yapmalarına yarıyor. Ancak web günlüğü yazayım derken bulunduğunuz ülkenin yasalarına karşı gelmek nedeniyle tutuklanabilirsiniz.

Buna örnek olaylardan biri Singapur’da gerçekleşmiş. Gopalan Nair adlı bir İnternet günlüğü yazarı bir günlük yazısı nedeniyle tutuklanmış. Gopalan Nair aslında Singapur’da yaşayan bir ABD vatandaşı. Singapur’un pek özgürlükçü olmayan bir yönetimi var ama haberin devamına baktığımızda Nair’in Singapur yargı sisteminde bir yargıca hakaret ettiği gerekçesiyle cezalandırıldığını görüyoruz.

Benzer bir olay Malezya’da meydana gelmiş. Bu sefer bir grup İnternet günlük yazarı bahis konusu. Bu grup ise günlük sitelerinde Malezya bayrağını ters asılmış şekilde gösterdikleri için tutuklanmış. Bunun ne kadar bayrağa hakaret olduğunu tartışmıyoruz ama değerlendirme Malezya’da hakim yönetime karşı siyasi fikirlerinin uzantısı olarak alınmalı.

Bu kadar çok sayıda insanın bu kadar kolay şekilde fikirlerini dünyaya açmalarının farklı ülkelerde yasal yansımaları olması doğal. ABD’de İnternet günlüğü yazarları için basın mensuplarına tanınan türden yasal kolaylıkların sağlanması konuşuluyor. Ülkemizde ise yasal düzenlemeler yeterli teknik görüşten yoksun gözüküyor; yasa koyucular konuya teknik ve hukuk açısından yaklaşmadıkça ve mahkemelere kararlarında doğru bilgi sağlayacak uzmanların eksikliğinde belki tutuklanmalar şeklinde değil ama hiç yoktan erişim yasakları göreceğimiz bir süre daha yaşayabiliriz. Siz yine de ne yazdığınıza dikkat edin.

Pclabs

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s